Osuszanie mikrofalowe co do zasady jest bardzo proste. Poddawany procesowi fragment muru podgrzewa się za pomocą mikrofal do wysokiej temperatury, co powoduje intensywne parowanie zawartej w murze wody. Tak powstała para wodna wydostaje się na zewnątrz budynku, jak i do pomieszczeń, opuszczając ściany.
Do osuszania wykorzystuje się specjalne generatory mikrofal wyposażone w antenę tubową o określonym kształcie i parametrach. Antenę taką przystawia się na specjalnym stojaku do ściany, a następnie podgrzewa się wybrany fragment muru. Zasada działania urządzenia i metody jest analogiczna do zasady działania zwyczajnych domowych kuchenek mikrofalowych. Podobnie jak w przypadku tych urządzeń AGD, również i generatory mikrofal poprzez anteny emitują wiązkę mikrofal, która powoduje podgrzewanie nie tylko zewnętrznej, wierzchniej warstwy ściany, ale właściwie całego większego fragmentu muru.
Po osuszeniu wybranej części ściany, antena jest przestawiana i następuje suszenie kolejnego fragmentu zawilgoconego muru. Czynność tą powtarza się aż do uzyskania zadowalającego efektu.
Wilgoć dostająca się do wnętrza budynku odprowadzana jest na zewnątrz dzięki skutecznej wentylacji pomieszczenia.
Metoda wymaga specjalnie przygotowanej i przeszkolonej obsługi i rygorystycznego przestrzegania zasad bhp, ponieważ mikrofale są niebezpieczne dla organizmów żywych, również dla ludzi.
Osuszanie metodą mikrofalową jest skomplikowane i wymaga od przeprowadzających proces ciągłego monitorowania temperatury ściany. Pod żadnym bowiem pozorem nie wolno dopuścić, by mur rozgrzał się do temperatury wyższej niż 80 oC. Obsługujący urządzenia muszą określać maksymalną dopuszczalną temperaturę dla każdego osuszanego fragmentu muru, biorąc pod uwagę materiał oraz technologię jaką został on wykonany.
Same własności mikrofal są powodem wielu ograniczeń metody i powodują pewne ryzyko, o których wspomniane było już wyżej, ale też dają bardzo wiele korzyści. Podczas osuszania murów metodą mikrofalową uzyskiwany jest dodatkowy pozytywny efekt. Poza pozbyciem się znajdującej się w murach wody, można jednocześnie pozbyć się niechcianej flory i fauny, czyli wszelkiego rodzaju grzybów czy technicznych szkodników drewna.
Sama technologia pozwala osuszać trudno dostępne zakamarki oraz elementy pomieszczeń i budynków. Jest również bardzo pomocna w przypadku grubych ścian, gdyż osuszaniem mikrofalowym możemy traktować mury o grubości nawet 2,5 m.