Określenie ‘termowizja’ wzięło się od nazwy handlowej pierwszej kamery termowizyjnej AGA-Thermovision, a właściwą nazwą tej dziedziny powinna być termografia.
Termowizja, a właściwie termografia to proces mający na celu obrazowanie pasma średniej podczerwieni. Termowizyjne kamery posiadają możliwość rejestracji temperaturowego promieniowania podczerwieni. Ten rodzaj obrazowania ma szczególne znaczenie w zastosowaniach przemysłowych.
Metoda termowizyjna jest nieinwazyjna, a nawet bezdotykowa, ma to szczególne zastosowanie w sytuacji diagnozowania obiektów trudno dostępnych, niebezpiecznych w dotyku. W prosty, dostępny sposób możemy sprawdzić rozkład temperatury na dużym obszarze. Metoda ta świetnie sprawdza się również w miejscach pozbawionych dobrego oświetlenia . Możemy stosować ją również w przypadku obiektów dynamicznych, lub pozostających w ruchu.
Diagnostyka bazująca na analizie, obrazowaniu średniej podczerwieni posiada bardzo szerokie zastosowanie, przyjmuje się że obejmuje ponad sto różnych obszarów.
Niektóre z nich to:
Monitoring, audyt budowlany
Walidacja procesów przemysłowych
Analizy emisyjne ciepła
Wizualizacje chemiczne
Zastosowania medyczne
W przypadku prac diagnostycznych wykonywanych przed osuszaniem budynku. Dokonujemy szerokiej analizy, dzięki której nie tylko obrazujemy emisję cieplną ewentualnych płynów, nacieków w murach, i na murach, miejsc o gorszej izolacji, ale także sprawdzamy ewentualne wycieki powodowane przez nieszczelność rur wodnych, kanalizacyjnych bądź innych instalacji.