
Grzyby, które rozwijają się na ścianach, podłogach i sufitach są objawem korozji biologicznej. Dochodzi do niej na murach, które uległy zawilgoceniu. Celem jej ataków padają często budynki, które przeszły już wstępne osuszanie.
Ślady zagrzybienia łatwo dostrzec gołym okiem. Występują najczęściej w narożnikach sufitów, ścian i podłóg. Trzeba ich szukać również przy więźbie i ościeżnicach oraz we wszelkich zakamarkach.
Tyczy się to wnętrza nieruchomości, a także jej warstwy zewnętrznej.
Po zauważeniu takiej korozji, problem trzeba usunąć czym prędzej. Zaniedbanie odgrzybiania budynku może doprowadzić do szybkiego i poważnego zniszczenia muru.
Jak wygląda odgrzybianie budynków? W każdym przypadku inaczej. Zależy to bowiem od technologii, w której została postawiana ściana, wielkości zawilgocenia, itd.
Najogólniej mówiąc, odgrzybienie budynku zaczyna się od nasączenia powierzchni specjalnymi preparatami biobójczymi oraz usuwaniu nalotów oraz wszystkich zainfekowanych elementów (cegły, spoiny, itp.).
Odgrzybianie budynków jest więc procesem pracochłonnym, na którym trzeba się znać. Poza tym usuwanie nalotów jest czynnością, która może być niebezpieczna dla zdrowia człowieka – zarówno ze względu na trujące właściwości grzybów, jak i preparatów, które je usuwają.
Dlatego skorzystanie z usług mikrobiologa budowlanego jest w takiej sytuacji niezbędne. Fachowa wiedza i doświadczenie gwarantują, że odgrzybianie budynków będzie nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne.
Proces odgrzybiania pomieszczeń można wzmocnić montując rekuperator.
Rekuperator to urządzenie stanowiące centralę wentylacji mechanicznej, umożliwiające rekuperację (odzyskiwanie) ciepła z powietrza wywiewanego z budynku. Zadaniem rekuperatora jest wymiana powietrza wewnątrz budynku ze żużytego na świeże. Przewaga rekuperatora nad tradycyjnymi systami wentylacji, polega na tym, że sprawna i efyktywna wymiana powietrza jest możliwa niezależnie od warunków panujacych na zewnątrz, a dodatkowo rekuperacja zapewnia odzysk ciepła, które przy wentylacji grawitacyjnej lub innym rozwiązaniu bez wymiennika ciepła, jest bezpowrotnie utracone. Montaż systemu rekuperacji zapewnia nam optymlaną temperaturę powietrza – ciep łego zimą i chłodnego latem. Prawidłowa cyrkulacja powietrza odgrywa zasadniczą rolę w zapobieganiu i likwidacji zagrzybienia wewnątrz budynków.